Haber

“İçişleri Bakanlığı’nın paralel bir yapı kurduğunu tespit ettik”

Cumhuriyet Halk Partisi Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, İçişleri Bakanlığı’nın seçim sonuçlarını izlemek için bakanlık bünyesinde “seçim takip modülü” oluşturduğunu iddia etti.

İçişleri Bakanlığı’nın tüm valiliklere yazı yazarak valilik ve kaymakamlıklara talimat verdiğini belirten Male, “Nüfusu 20 bine kadar olan ilçelerde en az 3, nüfuslu ilçelerde en az 5 diyorlar. 20 bin ile 100 bin arasında, nüfusu 100 bin ve üzeri olan ilçelerde en az beş olmak üzere, En az 10 personel görevlendirilecek, Görevlendirilen personel sayısı kadar bilgisayar temin edilecek, sağlanmasına özen gösterilecek görevlendirilen personelin hızlı veri girişi yapabilen ve bilgisayar kullanmayı bilen özelliklere sahip olduğunu ve tüm sandık sonuçlarının tutanakları ile seçim sonuçlarının bu yapı ile takip edileceğini söyledi.

Adam, “Maalesef öyle bir tabloyla karşılaştık ki, bunu ilk kez bir seçimde yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı’nda paralel bir yapının kurulduğunu tespit ettik” dedi.

İktidardan darbe açıklamaları

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçtiğimiz hafta İstanbul İlim ve Kültür Vakfı’nda yaptığı konuşmada, “15 Temmuz onların fiili darbe girişimiydi. Şimdi burada söylüyorum. 14 Mayıs da siyasi bir darbe girişimidir. O kadar açık ve nettir ki. 14 Mayıs 2023, Batı’nın darbe girişimidir.” “Siyasi bir darbe girişimidir. 14 Mayıs’ta Türkiye’yi tasfiye etme hazırlıklarını beraberinde getirebilecek bir darbe girişimidir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mehmet Uçum dün bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, “2023 seçimlerinde iktidar değişikliği Türkiye’nin tam bağımsızlık sürecine büyük bir darbe olur. Bunun başarılıp başarılamayacağı ayrı bir soru. Bunu başaramazlar” dedi. Temel devlet doktrinlerinin korunacağına dair güven veren bir yaklaşıma sahip değiliz.” .

Uçum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Beklenmedik bir seçim sonucunun ne gibi etkileri olabileceği değerlendirmesini demagoji yaparak ideolojik bir saldırganlığa dönüştürme çabası beyhudedir.”

DW/EC, MK

habersincan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu