Haber

Uzmanlar iki büyük depremi ‘olağanüstü’ olarak nitelendiriyor

İstanbul Rumeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İbrahim Yüksel başkanlığındaki sarsıntı araştırma grubu, Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremi ve sonuçlarını değerlendirdi. 9 saatin ortasında meydana gelen depremlerin olağanüstü olduğunu söyleyen uzmanlar, can ve mal kaybının nedeni olarak üretim hatalarını göstererek gerçek yapılaşma ve şehirleşmenin değerine dikkat çekti.

Deprem araştırma ekibi adına bölgedeki gelişmeleri değerlendiren Prof. Dr. İbrahim Yüksel, “Ana depremin ardından meydana gelen onlarca yıkıcı artçı sarsıntı bölgeyi sarsmaya devam etti. İkincil bir fay üzerinde meydana gelen 7.6, yıkımın etkisini kat kat artırmıştır.7.7 büyüklüğündeki Kahramanmaraş depremi, 17 Ağustos 1999 Sakarya-Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce depremleri, meydana gelen depremlerden önce yaklaşık 3 kez meydana gelmiştir. ,16 kat, 7,6 kat, 2,5 kat oldu.Birinci büyük depremde hasar gören birçok bina ikinci depremde yıkıldı.Birinci depremin ardından evlerine dönen vatandaşlarımızın bir kısmı ikinci depremde yıkıntılar altında kaldı. depremin neden olduğu hasar Depremlerin bu kadar yüksek olması, depremlerin sığ (5-7 km) olması ve depremlerin uzun sürmesinden kaynaklanmaktadır. deprem (1-1.5 dakika). Yaklaşık 5-16,5 km. Kentin ortasında sığ derinliklerde çok sayıda artçı sarsıntı meydana geldi” dedi.

“EVLER VE İŞ YERLERİ DEPREM’E DAYANIKLI OLMALI”

Evlerdeki üretim hatalarına dikkat çeken Prof. depreme karşı güçlüdür.Depremlerin çok değerli olduğu bir ülke olduğumuzu bilir,yaşar ve görürüz.Bilinmeyenlerin farkındayız.Mevcut yapı envanterinin taranması, tasarımının yapılması, gerçek yapılaşma ve şehirleşmenin büyük değer taşıdığı, yapım ve kontrol süreçlerinin gerçek ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi.Deprem sonrası can ve mal kaybına neden olan hasarların büyük çoğunluğu üretim hatalarından kaynaklanmaktadır.Yapı üretim sürecinin ana aktörü Şantiye sorumlusuna gereken önemi vermek, tarama yapmak yapı envanteri, kentsel dönüşümün evrensel standartlarda gerçekleştirilmesi, kamuda etkin bir yapı denetim sisteminin kurulması, maliyet imalat sürecindeki mühendislik hizmetleri bir yük veya formalite olarak görülmemeli, aksine bu hizmetler bir yük veya formalite olarak görülmemelidir. Bir zorunluluk olarak kabul edilmeli ve uygulanmalı, mühendisler ve müteahhitler meslek odaları tarafından belgelendirilip yetkilendirilmeli, imar affı veya imar barışı ile ruhsatlandırılmış kaçak yapılar hakkında gerekli inceleme ve başvurular yapılmalıdır.

prof. İbrahim Yüksel, “Bu felaketin ardından tarihi karakteriyle bir kez daha her şeyi bir kenara bırakan ve ‘şimdi birlik ve beraberlik zamanı’ diyerek yetmişe en güzel desteği vermenin mücadelesini veren milletimizin, yaraların sarılması için büyük bir çaba sarf edilmiştir.hem bilimsel, hem maddi hem de manevi olarak bu çabada aktif rol almıştır ve almaya devam edecektir. kendisine acil şifalar diliyoruz.allah bu tür felaketleri başına getirmesin ülkemiz ve insanlık yeniden” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu