Ekonomi

Petrol, Çin’den gelen teşvik sinyalleri ile yükseldi

ABD ham petrolü, bir önceki seansta yüzde 3,4 yükseldikten sonra varil başına 70 doların üzerinde tutunarak haftalık ılımlı bir kâr rotasına girdi.

Çin, duraksayan toparlanmasını canlandırmak için bu hafta para politikasını gevşetti ve daha fazla hedefli teşvik açıklayacağına dair beklentiler var. Pekin ayrıca haftanın başlarında büyük bir ham ithalat kotası yayınladı. Dolar, Ocak ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirme yolunda ilerliyor ve bu da petrolü birden fazla alıcı için daha ucuz hale getiriyor.

Singapur’daki Saxo Capital Markets piyasa stratejisti Charu Chanana, “Çin ham petrol üretimi Mayıs ayında arttı, ancak genel Çin faaliyet verileri hayal kırıklığı yarattı” dedi.

Fed Çarşamba günü oranları değiştirmedi, ancak ısrarcı enflasyon ve işgücü piyasasının gücü nedeniyle oranların önceden beklenenden yüksek olmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi. Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü ana oranını yükseltti ve önümüzdeki ay başka bir artışın mümkün olduğunu öne sürdü.

haber-yesilhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu