Ekonomi

İSTİB Başkanı Ali Kopuz: Türkiye, Karadeniz doğalgazında büyük atılım yaptı

İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Türkiye’nin bugün itibarıyla Karadeniz doğalgazını devreye alarak enerjide büyük bir atılım gerçekleştirdiğini belirtti.

İSTİB’den yaptığı yazılı açıklamada değerlendirmelerde bulunan Kopuz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de Ağustos 2020’de 710 milyar metreküp doğal gaz rezervinin keşfedildiğinin müjdesini verdiğini hatırlattı.

Kopuz, bu keşifle Türkiye’nin sanayisi kuvvetli, gücü zengin ülkeler ligine yükseldiğini belirterek, bu gelişmeye şüpheyle yaklaşanlara Türkiye’nin doğal kaynaklarını yönetebilen bir ülke olduğunu hatırlattıklarını ifade etti.

Kopuz dedi ki:

“Türkiye’ye inananlar haklıydı ve kısa sürede pandemi gibi küresel bir soruna rağmen Karadeniz gazı karaya ulaştırıldı. Türkiye’nin konutlarda doğal gaz tüketimine yetecek bu büyük ekonomik değer beni heyecanlandırıyor.” 35 yıldır Cari açığın ve hanehalkı enflasyonunun düşürülmesinde etkili olacağı gibi, ülkenin dışa bağımlılığının azaltılmasında da etkili olacak, ülkemizde refahın artmasına destek olacaktır. Erdoğan, Türkiye genelinde hanelerde kullanılan doğalgazın ilk bir ay, ardından bir yıl süreyle ücretsiz olacağını belirterek, mutfakta kullanılan doğalgaz ve evlerde sıcak su tüketiminin bedelini de halkımıza duyurdu. konutlar faturalardan düşülecek. Savunma sanayi ve dış politikada olduğu gibi iktidarda da bağımsızlık vizyonu ortaya koymuşlar, bu doğalgazı ekonomik bir varlık olarak ülkemize kazandırarak ülkemize kat kat değer katmışlardır. tatil ve farklı şekillerde katkıda bulunanlar. teşekkürlerimi sunarım.”

haberkuluncak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu