Yaşam

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde İzleyebileceğiniz Kaliteli Feminist Film Önerileri

Merhaba. Öncelikle hepimizin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun. Kadınların sosyal ve siyasi yaşam başta olmak üzere hayatın her alanında güçlü olmalarını diliyorum. Bu içerikte oyunculuklarıyla sinemada mükemmellik yaratan kadınları merkeze alan feminist sinemalar listelenmektedir.

İyi seyirler dilerim.

1. Jeanne Dielman, 23 Ticaret Rıhtımı, 1080 Brüksel (1975)

Yalnız dul bir ev hanımı, günlük işlerini yapıyor, ergenlik çağındaki oğluyla birlikte yaşadığı apartman dairesine bakıyor ve onu ortadan döndürmek için orta sıra numaraları yapıyor. Ancak sadık rutinini değiştiren bir şey olur.

Yönetmen: Chantal Akerman

Oyuncular: Delphine Seyrig, Jan Decorte, Henri Storck

2. Kızı Cuma (1940)

Çok satan The Morning Post gazetesinin editörü Walter Burns, gazetede çalışan eski karısı Hildy’nin bir sigortacıyla nişanlandığını ve evlenmek üzere olduğunu öğrenir. Hildy, Walter’a evlenmek ve daha sessiz bir hayat sürmek için işinden ayrıldığını söyler.

Yönetmen: Howard Hawks

Oyuncular: Cary Grant, Rosalind Russell, Ralph Bellamy

3. Piyano (1993)

19. yüzyılın ortalarında dilsiz bir bayan, küçük kızı ve değerli bir piyanosuyla Yeni Zelanda’ya bir çiftçiyle evlenmesi için gönderilir, ancak kısa süre sonra bir çiftlik işçisi tarafından aranır.

Yönetmen: Jane Campion

Oyuncular: Holly Hunter, Harvey Keitel, Sam Neill

4. 5’ten 7’ye Cléo (1962)

Şarkıcı ve psikopat Cleo, doktorunun test sonuçlarını beklerken kanser olabileceğinden giderek daha fazla endişelenmeye başlar.

Yönetmen: Agnes Varda

Oyuncular: Corinne Marchand, Antoine Bourseiller, Dominique Davray

5. Etki Altında Bir Kadın (1974)

Peter Falk, karısının zihinsel dengesizliğiyle baş etmeye çalışan mavi yakalı bir adamdır. Garip davranışları karşısında normal bir imajı sürdürmek için savaşır, ancak hanımın hareketleri çocuklarını etkilemeye başlar.

Yönetmen: John Cassavetes

Oyuncular: Gena Rowlands, Peter Falk, Fred Draper

6. Tozun Kızları (1991)

Film, Afrika halk geleneklerinin 20. yüzyıla kadar sürdürüldüğü ve Amerika’daki son kalelerinden biri olduğu Güney Karolina ve Georgia kıyılarındaki açık deniz adalarının Gullah kültürüne sakin bir bakış sunuyor.

Yönetmen: Julie Dash

Oyuncular: Cora Lee Day, Alva Rogers, Barbarao

7. 4 Ay, 3 Hafta ve 2 Gün (2007)

1987’de Romanya’da acımasız Çavuşesku komünist rejimi yürürlükteydi. Doğum kontrolü yasa dışıdır ve kürtaj ölümle cezalandırılabilecek bir hatadır. Gabita, istenmeyen bir hamileliğin neredeyse beşinci ayındadır ve çaresizlik içinde arkadaşı Otilia’dan yasadışı bir şekilde yardım ister.

Yönetmen: Cristian Mungiu

Oyuncular: Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov

8. Çılgın Max: Öfkeli Yol (2015)

Film, gezegenimizin en ücra köşelerinde, insanlığın kırıldığı ve herkesin çılgınca hayatın gereklilikleri için savaştığı çıplak bir çöl şeklinde geçen bir kıyametin öyküsünü anlatıyor. Bu dünyada, düzeni geri getirebilecek kaçak iki asi vardır: karısını ve çocuğunu kaybettikten sonra iç huzuru arayan bir adam ve memleketine dönmek isteyen bir kadın.

Yönetmen: George Miller

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

9. Bayanlar ve Baylar, Muhteşem Lekeler (1982)

Corrine Burns, annesinin ölümünden sonra grubu The Fabulous Stains için planlar yapmaya başlar. Onları soluk bir glam-rock seti ve patlayan bir İngiliz punk seti ile çeşitlendirerek, görünüşünü kökten değiştirir ve ulusal medyanın dikkatini çeker.

Yönetmen: Lou Adler

Oyuncular: Peter Donat, Diane Lane, Marin Kanter

10. Thelma ve Louise (1991)

En iyi iki arkadaş bir maceraya atılır, ancak bu iki kız suçlarından kaçarken, gerçek kısa bir süre sonra polis tarafından avlanmaktan korkunç bir kaçışın içine sürüklenir.

Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Susan Sarandon, Geena Davis, Harvey Keitel

11. Umutsuzca Susan’ı Ararken (1985)

New Jersey, Fort Lee’den bir ev hanımı olan Roberta Glass, spa perakendecisi Gary Glass ile evliliği dahil hiçbir şeyi riske atmadan hayatında huzursuz hissediyor. Birkaç uğraşı var: En sevdiği şeylerden biri kişisel sınıflandırılmış ilanları okumak, özellikle de her zaman Umutsuzca Susan’ı Arıyor olan Jim adlı birinin yazdığı ilanları okumak.

Yönetmen: Susan Seidelman

Oyuncular: Rosanna Arquette, Madonna, Aidan Quinn

12. Kayıp Bir Kızın Günlüğü (1929)

Thymian, babasının asistanı tarafından tecavüze uğrar. Hamile kalıp bir çocuk doğurmasına rağmen saldırganıyla evlenmeyi reddettiğinde, öfkeli babası onu acımasız bir ıslahevine gönderir. Thymian, kısa bir süre sonra arkadaşı Erika ile birlikte kaçar. Yönetmen: Georg Wilhelm Pabst

Oyuncular: Louise Brooks, Josef Rovensky, Fritz Rasp

13.Orlando (1992)

Genç asilzade Orlando, Kraliçe I. Elizabeth tarafından sonsuza kadar genç kalması emrini verir. Mucizevi bir biçimde, tam da bunu yapar. Sinema, Orlando’nun birkaç yüzyıllık İngiliz tarihi boyunca seyahat ederken, yol boyunca çeşitli yaşamları ve nişanları deneyimlediğini ve hatta cinsiyet değiştirdiğini izliyor. Yönetmen: Sally Potter

Oyuncular: Tilda Swinton, Billy Zane, Quentin Crisp

14. Rosetta (1999)

Genç ve hiçbir fikri olmayan Rosetta, alkolik annesiyle birlikte yaşıyor ve umutsuz ve bir işte kalmak için her şeyi yapmaya hazır.

Yönetmenler: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Oyuncular: Emilie Dequenne, Fabrizio Rongione, Anne Yernaux

15. Uzaylı (1979)

Uzak bir gelecekte, ticari uzay gemisi Nostromo’nun mürettebatı, uzak bir aydan bir imdat çağrısı aldıklarında evlerine dönerler. Mürettebat araştırmakla görevlendirilir ve ardından uzay gemisi aya iner. Yönetmen: Ridley Scott

Oyuncular: Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

16. Kişi (1966)

Her açıdan sağlıklı görünen ama konuşmayan bir aktris olan Elisabeth Vogler’ın başına genç bir hemşire Alma getirilir. Alma, birlikte vakit geçirirken her zaman Elisabeth ile konuşur ve hiçbir yanıt alamaz. Alma, sonunda görünüşte sempatik olan Elisabeth’e sırlarını itiraf eder ve kendi kişiliğinin Elisabeth’inkine gömülmekte olduğunu fark eder. Yönetmen: Ingmar Bergman

Oyuncular: Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook

17. Muhteşem Kariyerim (1979)

Sybylla Melvyn, büyükannesi ile yaşayan bağımsız bir genç hanımdır ve teyzesi asla evlenmeyeceğini duyurur. O ise birkaç kişinin dikkatini çeker; Zeki İngiliz Frank Hawdon, büyüleyici komşusu, güzel genç çiftçi ve büyülenmiş Harry Beecham. Yönetmen: Gillian Armstrong

Oyuncular: Judy Davis, Sam Neill, Wendy Hughes

18. Uzaylılar (1986)

Nostromo olayından yıllar sonra hayatta kalan Ellen Ripley, dünyayı şekillendiren bir koloniyle yeniden bağlantı kurmaya gönderilir, ancak kendisini uzaylı kraliçe ve yavrularıyla savaşırken bulur.

Yönetmen: James Cameron

Oyuncular: Sigourney Weaver, Michael Biehn, Carrie Henn

19. Öğleden Sonra Ağlar (1943)

Eve dönen bir bayan uykuya dalar ve gerçekte var olan veya olmayan canlı rüyalar görür. Tekrarlanan görüntüler ve nesnel zaman ve mekan görüşünün katıksız uyumsuzluğu sayesinde, ekranda karanlık iç arzular açığa çıkıyor.

Yönetmenler: Maya Deren, Alexander Hammid

Oyuncular: Maya Deren, Alexander Hammid

20. Erin Brockoviç (2000)

İşsiz, bekar bir anne hukuk asistanı olur ve bir şehrin su kaynağını kirletmekle suçlanan bir California elektrik şirketini neredeyse tek başına çökertir.

Yönetmen: Steven Soderbergh

Oyuncular: Julia Roberts, Albert Finney, David Brisbin

21. Alevler İçinde Doğdu (1983)

Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en barışçıl devriminden on yıl sonrasını konu alan sinema, azınlıklar, liberaller, eşcinsel hakları örgütleri ve feministler gibi pek çok grubun sorunlarının hükümet eliyle ele alındığı bir distopya sunuyor.

Yönetmen: Lizzie Borden

Oyuncular: Honey, Adele Bertei, Jean Satterfield

22. Joan of Arc’ın Tutkusu (1928)

1431’de Jeanne d’Arc sapkınlıktan yargılandı. Kilise avukatları, Jeanne’i ilahi vizyon iddialarından vazgeçmeye zorlamaya çalışır.

Yönetmen: Carl Theodor Dreyer

Oyuncular: Maria Falconetti, Eugene Silvain, André Berley

23. Biri Söyler, Diğeri Söylemez (1977)

1970’lerin Fransa’sında kendi kimliklerini ararken, gelecek vadeden müzisyen Pomme ile mücadele eden anne Suzanne’in hayatları çatışır. Yönetmen: Agnes Varda

Oyuncular: Thérèse Liotard, Valérie Mairesse, Robert Dadies

24. Kadın Belası (1974)

Şımarık bir kız öğrenci evinden kaçar, otostop çekerken hamile kalır ve sonunda yanlış kadınları fotoğraflamaktan hoşlanan bir çift güzellik uzmanı için model olur.

Yönetmen: John Waters

Oyuncular: Divine, David Lochary, Mary Vivian Pearce

25. Kurnaz Kahverengi (1974)

image.tmdb.org

Şehvetli zenci bir kanunsuz, erkek arkadaşını öldüren gangsterlerden intikam almak için birinci sınıf bir fahişe olarak işe girer.

Yönetmen: Jack Hill

Oyuncular: Pam Grier, Antonio Fargas, Peter Brown

26. Kadınlar (1939)

Zengin Mary Haines, kocasının memur kız Crystal Allen ile ilişkisi olduğundan habersizdir. Sylvia Fowler ve Edith Potter bunu bir manikürcüden öğrenir ve Mary’nin dedikoduyu duymasını ayarlar. Yönetmen: George Cukor

Oyuncular: Norma Shearer, Joan Crawford, Rosalind Russell

27.Norma Rae (1979)

Bekar bir genç anne dokuma işçisi olarak çalışmaktadır. İçerdiği sorunlara ve tehlikelere rağmen, fabrikasını sendikalaştırmaya yardım etmeyi kabul eder.

Yönetmen: Martin Ritt

Oyuncular: Sally Field, Beau Bridges, Ron Leibman

28. 9’dan 5’e (1980)

Franklin Hart’la tanışın. Gezegendeki en büyük ‘cinsiyetçi, bencil, yalancı, ikiyüzlü bağnaz’ işveren. Baş hanım, büro çalışanlarından yararlanmanın heyecanını yaşıyor; En sevdiği şeyler, onları olabildiğince küçük düşürmek ve küçük düşürmek ve özellikle de en iyi yardımcısı Violet ile uğraşmaktır. Yönetmen: Colin Higgins

Oyuncular: Jane Fonda, Lily Tomlin, Dolly Parton

29. Ev Hakkında Her Şey (1950)

Eve Harrington idolü, yetenekli ama yaşlanan Broadway yıldızı Margo Channing ile tanışmak için sahne arkasında bekliyor. Şu anki oyununun HER performansında Margo’yu gördüğünü açıkladığında yeterince masum görünüyor, ama hiç de öyle değil.Yönetmen: Joseph L. Mankiewicz

Oyuncular: Bette Davis, Anne Baxter, George Sanders

30. Alice Artık Burada Oturmuyor (1974)

Yakın zamanda dul kalan bir kadın, erken yaşta büyüyen küçük oğluyla birlikte müzisyen olarak kendisine yeni bir hayat kurmaya kararlıdır.

Yönetmen: Martin Scorsese

Oyuncular: Ellen Burstyn, Kris Kristofferson, Mia Bendixsen

31. Sıfır Karanlık Otuz (2012)

Maya, ilk deneyimi 11 Eylül 2001’de Amerika Birleşik Devletleri’ne düzenlenen Al Dustur saldırılarının ardından mahkumları sorgulamak olan bir CIA casusudur. El Kaide. Yönetmen: Kathryn Bigelow

Oyuncular: Jessica Chastain, Joel Edgerton, Chris Pratt

32. Annem Hakkında Her Şey (1999)

Pedro Almodovar’ın Oscar ödüllü komedisi, yaslı bir anne, çabuk sinirlenen bir aktris, onun kıskanç sevgilisi ve hamile bir rahibe hakkındadır.

Yönetmen: Pedro Almodóvar

Oyuncular: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Candela Pena

33. Çalışan Kız (1988)

Tess McGill, New York’ta büyük bir işte ilerlemeye çalışan bir sekreterdir. Bir kayak tatilinde işvereni bacağını kırdığında şansı yaver gider. Büyük bir anlaşma üzerinde çalışmak için yatırım komitesi üyesi Jack Trainer ile iş birliği yapar. İşvereninin dönüşünden sonra işler karışır.

Yönetmen: Mike Nichols

Oyuncular: Melanie Griffith, Harrison Ford, Sigourney Weaver

34. Bağlı (1996)

Sert eski mahkum Corky ve kız arkadaşı Violet, çetenin milyonlarca zulalanmış parasını çalmak ve suçu Violet’in haydut erkek arkadaşı Caesar’a yüklemek için bir plan yapar.

Yönetmenler: Lana Wachowski, Lilly Wachowski

Oyuncular: Jennifer Tilly, Gina Gershon, Joe Pantoliano

35. Çember (2000)

Bir hastane bekleme odasında bir bayan, kızı Solmaz Gholami’nin yeni doğum yaptığını öğrenir. Yapılan ultrason testi aileyi erkek çocuk için hazırlamıştı ama bebeğin kız olduğu ortaya çıktı. Damadının ailesinin onu terk edeceğini bilen annenin sevinci dehşete dönüşür. Yönetmen: Cafer Panahi

Oyuncular: Maryiam Palvin Almani, Nargess Mamizadeh, Mojgan Faramarzi

Bu filmlerden en çok hangisini beğendin? Yorumlarını bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort